89 нови случаи на Covid-19, 1 новозаболено и 4 оздравени лица од Охрид

89 нови случаи на Covid-19, 1 новозаболено и 4 оздравени лица од Охрид

Скопје, 26. април 2022 (ИНПРЕС) – Во текот на последните 24 часа направени се 1.760 тестови, а регистрирани се 89 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови: Скопје – 48, Битола – 18, Берово – 4, Прилеп, Кавадарци, Штип и Кичево – по 3, Велес – 2, Охрид, Струмица, Гевгелија, Ресен и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (89), регистрирани се 21 реинфекции.

Регистрирани сe 156 оздравени пациенти од: Скопје – 86, Битола – 32, Прилеп – 11, Охрид и Валандово – по 4, Тетово, Кавадарци, Велес, Гостивар, Струмица и Струга – по 2, Куманово, Штип, Кичево, Свети Николе, Радовиш, Виница и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Скопје (74г), починато во болнички услови, починато на 25.04.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.013.928 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.310, бројот на оздравени пациенти е 299.539, на починати е 9.278, а бројот на активни случаи изнесува 493. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: архива