Кај струшко Калишта пронајдени две стари гранати на брегот на eзерото

Кај струшко Калишта пронајдени две стари гранати на брегот на eзерото

Струга, 30. јуни 2022 (ИНПРЕС) – На 29-ти јуни 2022 година, во ОВР Струга пријавено е дека на брегот на Охридското Езеро, кај струшкото село Калишта се пронајдени две стари гранати.

– Увид и обезбедување на местото извршија полициски екипи а подигнувањето на гранатите, денеска ќе го изврши претставник на Дирекцијата за заштита и спасување, информираат од СВР Охрид.

извор: СВР Охрид фото: архива