Советниците од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница порачаа: НЕ за бугаризацијата на државата

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница порачаа: НЕ за бугаризацијата на државата

Охрид, 12. јули 2022 (ИНПРЕС) – Со маички на кои пишуваше НЕ, советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на Советот на општина Охрид порачаа – НЕ за бугаризацијата на државата.

Нивниот гест е само продолжување на партиските активности во однос на предложените документи од ЕУ. Тие се против прифаќањето на францускиот предлог за тргање на бугарското вето и отворање на преговорите за членство на Република Македонија во ЕУ.

извор: ИнПрес фото: архива