МВР: Лажна е пријавата за поставена бомба во училиште во Охрид

МВР: Лажна е пријавата за поставена бомба во училиште во Охрид

Скопје/Охрид, 27. декември 2022 (ИНПРЕС) – Лажна е пријавата за наводно поставена бомба во училиште во Охрид, завршија сите потребни проверки, соопштија од Министерството за внатрешни работи.

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешната пријава дека на електронската адреса на едно училиште во Охрид е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектот, а потоа се извршени детални антитерористички проверки и утврдено е дека станува збор за лажна пријава, потенцираат од МВР. (Крај)

извор: МВР фото: архива