Во Охрид денес променливо облачно време со сончеви периоди и температура до 26. степени

Во Охрид денес променливо облачно време со сончеви периоди и температура до 26. степени

Охрид, 16. септември 2023 (ИНПРЕС) – Во Охрид денес променливо облачно време со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

UV индексот ќе биде 5, а максималната температура ќе се искачи до 26. степени.

– За време на викендов времето ќе биде нестабилно со услови за локален пороен дожд и грмежи, на места со поинтензивни процеси во форма на невреме со силен ветер и појава на град. Потоа следува сончево и топло време со мала до умерена облачност, попладне со изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи, информираат од УХМР.

извор: УХМР фото: ИнПрес