Трамп потпиша налог против складирање артикли и зголемување на цените

Њујорк, 24. март 2020 (Inpress) – Портпаролката на Белата куќа, Стафани Гришам синоќа изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп синоќа потпиша налог со кој се спречува трпуање артикли и зголемување на цените на производите неопходни за борба против новиот коронавирус.

– Тоа испраќа силна порака дека нема да дозолиме складирање на основните животни потреби и зголемување на цените со што би се нанесло штета на здравјето на Америка во овој ќас, напиша Гришам на Твитер. (Крај)

извор: Локално фото: архива