„Коби беше добар како Џордан. Леброн е нивна комбинација“

Лос Анџелес, 26. март 2020 (Inpress) – Шекил О’Нил, поранешен соиграч на трагично починатиот Коби Брајант, направил според помеѓу Мајкл Џордан и Коби.

Шекил имал моност да игра против Џордан, во период кога според многумина најдобриот играч на сите времиња беше на залезот на кариерата, додека со Коби предводеше една о најславните генерации на ЛА Лејкерс.

Шекил работи како аналитичар за телевизијата „ТНТ“ рекол дека не сака да прави некоја детална споредба бидејќи може само да поттикне дополнителни расправи.

„Коби во младоста беше како младиот Мајкл Џордан, а подоцна стана исто толку добар како и вистинскиот Мајкл Џордан. Леброн Џејмс е микс на Џордан и Коби“, рекол Шекил О’Нил. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива