Борусија Парк ќе биде „полн“ за саботното дерби

Менхегладбах , 22. мај 2020 (Inpress) – Борусија Менхегладбах пред еден месец покрена интересна акција со цел да ги ублажи последиците во фудбалот во периодот на коронавирусот, но и да собере пари во добротворни цели за заедницата.

Навивачите на „колтовите“ за нешто помалку од 20 евра можеа да добијат своја фотографија од картон која ќе биде поставена на трибините на стадионот Борусија Парк.

Идејата на клубот на натпреварите да има некаква нормална атмосфера кога веќе фудбал треба да се игра без публика. На стадионот се поставени околу 20.000 фотографии на верните навивачи.

„Картонските фотографии се споменик. Тие треба да покажат дека фудбалот без навивачи е невозможен. Ова беше одлична кампања која сигурно ќе придонесе да има една поинаква атмосфера на стадионот“, рекол спортскиот директор Макс Еберл.

Борусија утре во дербито на 27-то коло ќе го пречека Баер Леверкузен. (Крај)

DHANA IYER@DhanaIyer

Cardboard cutouts at portraits of Borussia Moenchegladbach’s supporters are seen at the Borussia Park football stadium in Moenchengladbach, Germany.

View image on Twitter
See DHANA IYER’s other Tweets

Zack Goldman@ThatDamnYank

There’s a lot of uncanny valley in football’s bizarre early days of returning, but I personally do not feel it so much here. That may change when I see it consistently on a broadcast, but this feels significantly more meaningful and imaginative to me at this stage than elsewhere.

View image on Twitter
See Zack Goldman’s other Tweets

извор: Топспорт фото: архива