Горивата поскапуваат за половина до еден денар за литар

Горивата поскапуваат за половина до еден денар за литар

Скопје/Охрид, 13. јули 2020 (Inpress) – Од ноќеска на полноќ поскапуваат цените на горивата за половина до еден денар по литар. 

Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на Еуросупер БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за половина деанар по литар и ќе изнесуваат 63,50, односно 53 денари за литар. Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) поскапуваат за еден денар по литар и ќе чинат 61,50, односно 53,50 денари.

За 0,605 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе чини 26,585 денари за килограм. (Крај)

извор: Inpress фото: архива