Русија ја регистрираше првата вакцина во светот против коронавирусот

Русија ја регистрираше првата вакцина во светот против коронавирусот

Москва, 11. август 2020 (ИНПРЕС) – Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ја регистрирала првата вакцина против коронавирусот.

– Утрово за првпат во светот е регистрирана вакцина против коронавирусот – рече Путин на средбата со членовите на Владата.

Рускиот претседател изрази надеж дека со време ќе се појават повеќе вакцини против коронавирусот. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива