Бензините поскапуваат за два, дизелот за половина денар

Бензините поскапуваат за два, дизелот за половина денар

Скопје/Охрид, 21. септември 2020 (ИНПРЕС) – Од ноќеска на полноќ нови, повисоки цени на нафтените деривати. 

Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика бензините поскапуваат за два, додека дизелот и екстра лесното масло ЕЛ-1 за половина денар.

Новите цени се:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 60,50 денари/литар
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 62,50 денари/литар
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 49,50 денари/литар
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 49,50 денари/литар
– Мазут М-1 НС – 25,311 денари/килограм (Крај)

извор: ИнПрес фото: архива