Захариева: Сè уште не сме подготвени да ја одобриме рамката за преговори за Македонија

Захариева: Сè уште не сме подготвени да ја одобриме рамката за преговори за Македонија

Софија, 3. ноември 2020 (ИНПРЕС) – Не можеме да затвориме очи и да се преправаме дека не гледаме дека има проблеми со спроведувањето на договорот со Македонија, изјави бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева за агенцијата БГНЕС.

-Сè уште не сме во можност да ја одобриме рамката за преговори за Македонија. Ние сме добронамерни, но не можеме да правиме компромиси кои ќе продолжат да водат кон антибугарска кампања. Ова е ставот на бугарската влада, рече министерката Захариева.

Последните неколку недели по посетата на министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи, во Бугарија има преговарачки тимови и во тек се преговори. Пораките до нашите колеги од ЕУ и нашите соседи не се менуваат многу години, бидејќи Бугарија отсекогаш постојано го поддржуваше приемот на не само Македонија во ЕУ, туку и на Западен Балкан.

-Целокупната дипломатска служба и владите вложија големи напори. Ако не го сакавме тоа, тогаш немаше да бидеме првата земја што ќе ја признае Македонија и немаше да склучиме договор за пријателство и соработка и добрососедство, што, според сите европски и светски лидери, даде силен поттик за договорот од Преспа, рече Захариева.

Таа додава дека е јасно наведено дека добрососедските односи и договорот со Бугарија мора да се почитуваат.

-Во текот на последната година и повеќе од една година сме сведоци на екстремно и систематско непочитување на овој договор. Не зборувам само за историската комисија. Има забелешки за напредокот на Коридорот 8, имаме случаи во кои се создаваат административни бариери за бугарските инвеститори, неподготвеност на Македонија да се придржува до формулата за јазик во договорот. Заедничката историска комисија не работеше скоро една година. На Бугарија и се чини дека темпото не е доволно. Поголемиот проблем на Бугарија е што овие историски личности, за кои е постигнат договор, не се објавени јавно и не ги наоѓаат договорите што се рефлектираат во учебниците на музејските експонати, бидејќи единствената цел е да се елиминира говорот на омраза. Нема начин како да го постигнеме ова ако поединците останат само на хартија во комитетот. Тоа не е следниот чекор за Бугарија – ова е важно прашање. Слушнавме многу обвинувања дека Бугарија не ја признава реалноста. Напротив, ние ја препознаваме реалноста само со фактот дека ние први го признавме постоењето на државата Македонија. Ова е една од многу важните црвени линии на Бугарија во врска со спроведувањето на договорот, рече Захариева.

Бугарската министерка потенцира дека има одреден напредок во однос на отворените прашања во Берлин за Македонија.

-Користејќи го краткото име за Бугарија, важно е да се изјаснат дека тоа не води до географскиот дел на Бугарија, дека не е поврзано со територијални или малцински претензии. Македонија вети дека ќе го објави ова. Што се однесува до јазикот, повторивме дека постојат две опции, или употребата на верзијата за 2017 година, мислам дека имавме и прилично голема конвергенција на позициите во Берлин. Досега, сепак, сè уште не сме во можност да ја одобриме рамката за преговори за Македонија, но работиме и активно со германското претседателство. Ние работиме да ги рефлектираме преостанатите барања на Бугарија во рамката за преговори, кои се поврзани со гаранции со одобрување на акционен план за спроведување на договорот од 2017 година, јасна декларација во рамката за преговори и еднострано од страна на Македонија дека тврдењата на малцинствата нема да бидат поддржани. од страна на државните институции. Сфаќајќи ја одговорноста, позицијата и на премиерот и на бугарската влада е многу јасна. Тоа е: ние сме добронамерни, но не можеме да правиме компромиси што ќе продолжат да водат кон антибугарска кампања. Не можеме да прифатиме во ЕУ и тешко е целата ЕУ да има отворени прашања. Не сите членки на ЕУ го одобруваат проширувањето. Да, се согласувам со моите колеги од Скопје дека никој нема право да утврди како граѓанин може да се самоопредели, но истото важи и за бугарските граѓани. Нема шанси некој да каже дека овој јазик е различен од нашиот, па затоа ја најдовме формулата во 2017 година. Благодарение на германското претседателство за посветеноста и иницијативата, но сè уште не сме стигнале до точка да кажеме „Да“, рече Захариева и истакна: би било голема штета Скопје да ја испушти оваа можност.

Захариева на покана од германското претседателство со ЕУ синоќа во Берлин се состана со претставници на владата на Република Македонија. Целта на разговорите беше Бугарија да ги утврди условите под кои може да го поддржи почетокот на преговорите за членство во ЕУ. (Крај)

извор: БГНЕС фото: БГНЕС