Во Охрид денес сончево време со умерена облачност и температура до 12. степени

Во Охрид денес сончево време со умерена облачност и температура до 12. степени

Охрид, 20. ноември 2020 (ИНПРЕС) – Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе дува умерен северен ветер.

Максималната температура во Охрид ќе достигне 12. степени.

– Под влијание на продор на студена воздушна маса во сабота ќе дува силен северен ветер, а на планините во северните и западните делови ќе има услови за провејување на снег. Дневната температура осетно ќе се намали. Од недела продолжува стабилното време со значително пониски утрински температури, кои во голем дел од земјава ќе се спуштаат под -5 степени, информираат од УХМР. (Крај)

извор: УХМР фото: ИнПрес