Кинески град ќе ги вакцинира своите 300.000 жители за пет дена поради 16 нови случаи на зараза

Кинески град ќе ги вакцинира своите 300.000 жители за пет дена поради 16 нови случаи на зараза

Жулија, 2. април 2021 (ИНПРЕС) – Во кинеската провинција Јунан се појави ново жариште на епидемија со COVID-19 по што властите најавија дека за пет дена ќе го вакцинираат целото население на еден град со 300.000 жители.

Државната телевизија ЦЦТВ објави снимки со луѓе кои чекаат во редови за вакцинација во градот Жулија, каде од вторникот се потврдени 16 случаи на зараза со коронавирусот.

Од вкупниот број на заразени, 12 се Кинези, а четворица се државјани на Мјанмар, со кои се граничи провинцијата Јунан. Официјален претставник на Комунистичката партија на Кина вчера изјави дека првите 159.000 дози на вакцината против COVID-19 веќе пристигнале во градот. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива