Ново поскапување на горивата, второ неделава

Ново поскапување на горивата, второ неделава

Скопје/Охрид, 8. април 2021 (ИНПРЕС) – Нова корекција на цените на горивата.

Регулаторната комисија за енергетика вчера доцна попладне донесе одлука за зголемување на цените на бензините за половина, на дизелот за три и на екстра лесното масло за домаќинство за 13,50 денари. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС останува на исто ниво.

  • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 67,50 денари/литар
  • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 69,50 денари/литар
  • Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 58 денари/литар
  • Масло за горење – Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) – 58 денари/литар
  • Мазут М-1 НС – 34,779 денари/килограм.

Инаку ова е втора корекција на цените на нафтените деривати неделава. (Крај)

извор: ИнПрес фото: архива