Пирузева- Јанева: Во четвртокот имаше обид за бојкот на наставата од една паралелка, денеска се одвива нормално

Пирузева- Јанева: Во четвртокот имаше обид за бојкот на наставата од една паралелка, денеска се одвива нормално

Охрид, 4. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во четвртокот имаше обид за бојкот од една паралелека, денеска се сите комплет на настава, и истата се одвива нормално, вели за Супер радио и OhridPress директорката на ОУ „Христо Узунов“ Оливија Пирузева- Јанева.

Претходно, родители на деца кои учат во ова училиште ја контактираа редакцијата на Супер радио и информираа дека ученици од трето одделение не посетувале настава во знак на протест за електронските учебници. Несогласувањата со идејата да се воведат дигитални учебници, коишто треба да ги заменат печатените, ескалираа со делумен бојкот во училиштата.