Фудбалерите си добија поштенска марка

Фудбалерите си добија поштенска марка

Скопје, 1. јуни 2021 (ИНПРЕС) – Поштенска марка по повод историскиот настап на македонските фудбалери на Европско првенство во фудбал 2020 промовираше денеска АД Пошта на Република Македонија.

На промоцијата, генералниот директор Јани Макрадули порача дека со оваа поштенска марка сакаат да се заблагодарат на репрезентатиците за успехот и радоста што ја приредија на сите нас.

– Марката е со номинална вредност од 181 денар и изработена во 6.000 примероци. Поради ковид мерките, иако бевме договорени, денеска, за жал со нас не се селекторот и играчите – изјави Макрадули.

Ова е скромен придонес од нас за сите фудбалски репрезентативци, посочи Макрадули и им посака успех на првенството.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсоски, порача дека нашите фудбалски херои го заслужуваат ваквиот гест и поштенска марка во нивна чест.

– Се надевам дека до почетокот на отворањето на ЕП ќе собереме сили што повеќе граѓани да присуствуваат на трибините во Букурешт. Како спортист знам дека не е исто, да се игра со полни и пред празни трибини – изјави Мојсоски.

Mакедонската фудбалска репрезентација обезбеди прв историски настап на ЕУРО 2020, што од 11-ти јуни до 11-ти јули ќе се одржи во повеќе градови низ Европа.  Денеска од 18:00 часот ја играат првата контролна средба против Словенија.

Македонските фудбалери својот прв натпревар на Европското првенство го играат на 13-ти јуни во Букурешт против Австрија, по што следат пресметките со Украина и Холандија. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива