1 нов случај на COVID-19, во Охрид нема новозаболени, регистрирани се 19 оздравени лица

1 нов случај на COVID-19, во Охрид нема новозаболени, регистрирани се 19 оздравени лица

Скопје, 7. јуни 2021 (InPress) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.375 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство.

По градови:

• Куманово 1

Пријавени се вкупно 3 починати лица: по едно лице од Куманово (55 години), Тетово (61 години), и Гевгелија (80 години).

Регистрирани се 204 оздравени пациенти од:

• Скопје 77
• Куманово 25
• Охрид 19
• Битола 11
• Струмица 9
• Тетово и Кичево по 7
• Прилеп 6
• Гостивар, Штип и Струга по 5
• Велес и Радовиш по 4, Кочани и Кратово по 3
• Кавадарци, Свети Николе, Ресен, Крива Паланка, Виница и Демир Хисар по 2
• Гевгелија и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 815.893 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.418, бројката на оздравени пациенти е 149.496, на починати е 5.458, а бројот на активни случаи изнесува 464. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство