Гинисов рекорд за најдолго готвење – непрекинато цели 100 часа

Гинисов рекорд за најдолго готвење – непрекинато цели 100 часа

Лагос, 16. мај 2023 (ИНПРЕС) – Нигериска готвачка, од градот Лагос, ги воодушеви своите сонародници готвејќи 100 часа без престан и официјално е прогласена за носителка на Гинисов рекорд за најдолго непрекинато готвење.

Готвачката Хилда Баси своето маратонско готварско шоу го почна во четвртокот, а заврши дури доцна синоќа. Насобраните нејзини сограѓани цело време несебично ја поддржуваа додека таа приготвуваше бројни јадења од националната и меѓународната кујна.

Hilda Baci sets new Guinness World Record for longest cook-a-thon

Претседателот на Нигерија, Мухамаду Бухари и неколку политичари и познати личности јавно ѝ честитаа на Баси.

Досега тој Гинисов рекорд го држеше професионалната готвачка од Индија, Лата Тондон, која во 2019 година подготвуваше оброци цели 87 часа и 45 минути, непрекинато. (Крај)

извор: Опсервер фото: архива