Училиштата да ги откажат патувањата во Италија, апелираат хрватските власти

Загреб, 24. февруари 2020 (ИНПРЕС) – Министерството за образование и наука на Хрватска издаде препорака до сите училишта, поради коронавирусот да ги откажат патувањата во Италија, јави дописникот на МИА.

Оваа препорака е во склад со таа на Министерството за здравство и се издава поради безбедност на учениците и наставниците.

– Ве советуваме во наредните неколку месеци да ги откажете организирани патувања во Италија – се наведува во соопштението од ресорното министерство.

Според властите во Загреб, се уште не е забележан ниту еден потврден случај во Хрватска на лице заразено со Ковид-19. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива